یاوران-دانش-کنکور
یاوران دانش
کنکور همه زندگی نیست

گردآوری توسط :

تیم مشاوره یاوران دانش

تاریخ انتشار این مقاله

فهرست مطالب

زمانی که از چشم‌انداز گذر کنکور فراتر می‌رویم و دیدگاه‌های متفاوت را در مورد آینده تحصیلی و حرفه‌ای خود می‌سنجیم، میزان اعتبار نتیجه کنکور را با آینده خود مورد قیاس قرار می‌دهیم. و پرسشی در ذهن ما مطرح می‌شود، که آیا تنها نتیجه مطلوب کنکور است که ما را به آینده موفق می‌رساند؟

کنکور همه چیز نیست؛ واقعا کنکور چقدر ارزش دارد؟

کنکور به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در طول زندگی افراد به شمار می‌آید. این آزمون مهم، معمولاً به عنوان یکی از تصمیم‌گیری‌های حیاتی در زندگی تحصیلی و حرفه‌‌ای دانش‌آموزان درنظر گرفته می‌شود. اما آیا واقعا کنکور همه چیز است؟ آیا نمرات و علایق تحصیلی ما تنها معیارهای تعیین سرنوشت ما در زندگی است؟

در این مقاله درارتباط با میزان ارزش کنکور در زندگی صحبت خواهیم کرد و می‌خواهیم به مسیرها و ارزش‌های جدیدی بپردازیم که ممکن است در مسیر آینده ما تاثیرگذار باشند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد، تا با گشودن صفحه‌ای جدید از تفکر، به دیدگاه‌ها و فرصت‌های جدیدی در زندگی پس از کنکور دست پیدا کنید.

کنکور همه چیز نیست (1)

کنکور هدف نیست!

مهم‌ترین نظری که درباره کنکور باید بدهیم، این است که کنکور هدف نیست. کنکور ابزاری است برای رسیدن به اهدافی که در زندگی داریم. دانش‌آموزان بوسیله یک ابزار است که می‌توانند به اهداف بزرگ خود برسند. یکی از ابزارهایی که می‌توانند در مسیر رسیدن به اهداف خود و کسب موفقیت‌های شغلی یا تحصیلی، استفاده کنند، کنکور است.

مسیر موفقیت با کمک ابزار کنکور

کنکور یکی از هزاران ابزاری‌ است که هر دانش‌آموز می‌تواند برای ادامه مسیر موفقیت از آن بهره گیرد. هر دانش‌آموز می‌تواند، با درنظر گرفتن علایق، استعدادها و بررسی تمایلات خود در رشته تحصیلی انتخاب شده، با تلاش و کوشش به تحصیل بپردازد. کنکور ابزاری است که در مسیر موفقیت می‌تواند به این دانش‌آموز کمک کرده و مسیر موفقیت را برای او هموار سازد.

البته امروزه روز، راه‌ها بسیار بازتر و آسان‌تر شده‌اند، به‌گونه‌ای که دانش‌آموز با شرکت نکردن در آزمون سراسری نیز امکان ادامه تحصیل را در دانشگاه‌ها داشته و می‌توانند، خیلی از رشته‌های تحصیلی را بدون کنکور ادامه دهند تا به موفقیت برسند.

مهم‌ترین تفکر اشتباه و رایج میان داوطلبان کنکور

کنکور یکی از هزاران ابزاری‌ است که هر دانش‌آموز می‌تواند برای ادامه مسیر موفقیت از آن بهره گیرد. هر دانش‌آموز می‌تواند، با درنظر گرفتن علایق، استعدادها و بررسی تمایلات خود در رشته تحصیلی انتخاب شده، با تلاش و کوشش به تحصیل بپردازد. کنکور ابزاری است که در مسیر موفقیت می‌تواند به این دانش‌آموز کمک کرده و مسیر موفقیت را برای او هموار سازد.

البته امروزه روز، راه‌ها بسیار بازتر و آسان‌تر شده‌اند، به‌گونه‌ای که دانش‌آموز با شرکت نکردن در آزمون سراسری نیز امکان ادامه تحصیل را در دانشگاه‌ها داشته و می‌توانند، خیلی از رشته‌های تحصیلی را بدون کنکور ادامه دهند تا به موفقیت برسند.

کنکور همه چیز نیست (2)

استفاده هوشمندانه از ابزار در مسیر موفقیت

حضور ابزار برای ساده‌تر شدن فعالیت است. باید به موقع و به درستی از ابزارهای پیش رو در مسیر استفاده کرد. چه تعداد بسیاری از داوطلبان کنکور که به سراغ کنکور رفتند و از این ابزار بد استفاده کردند و همه موفقیت‌های آینده خود را از دست دادند. ما باید کاملاً صحیح و درست از ابزار کنکور و زمان مدنظر جهت استفاده از آن بهره ببریم. استفاده درست و هوشمندانه از ابزار به معنای تلاش نکردن یا کار نکردن نیست. اتفاقاً برعکس؛ سال کنکور و ابزار کنکور بهانه‌ای است برای این‌که نوجوانی که در آستانه‌ی دوره جوانی قرار می‌گیرد، باید در این بازه زمانی بسیار پرانرژی و مفید تلاش کند.

شرایط بهره‌مندی از ابزار کنکور برای موفقیت

1. یک فرد هدفمند در زندگی باشیم و از خود یک فرد تلاشگر بسازیم

در سال‌های دبیرستان، به خصوص سال دوازدهم و سال کنکور، نهایت استفاده را برای هدفمند بودن و تلاشگری برده و هدف‌های خود را به درستی پیدا کرده و به خوبی دنبال کنیم. کنکور را هدف درنظر نگیریم و آن‌ را تنها، یکی از ابزارهای رسیدن به اهدافی که در کنکور داریم، بنامیم.

2. ایجاد عادت‌های درست، پویا و تلاشگر در زندگی، به بهانه کنکور

برای تبدیل شدن به یک انسان موفق و تلاشگر همواره نیاز داریم اهداف درست خود را به جلو پیش ببریم و به فرزندان خود این امر را آموزش دهیم. مسیرهای اشتباه و نادرست را کنار بگذاریم.

3. توجه کامل به سلامت جسمانی

مهم‌ترین نکته برای موفقیت در زندگی توجه بی کم و کاست به سلامت فردی است. بسیاری اوقات در مسیر کنکور یا خود داوطلب از این موضوع غافل می‌شود یا خانواده او و در مواردی انتخاب‌های اشتباهی را در فرآیند سلامت بدن انجام می‌دهند.

به عنوان مثال؛ داوطلب ما برای این‌که بتواند بیشتر درس بخواند، زمان‌های طولانی‌تری را بیدار مانده یا دارو مصرف می‌کند. از کافئین زیاد در قهوه و نسکافه در وعده‌های متعدد استفاده می‌کند، همواره نوشیدنی‌های انرژی زا مصرف می‌کند. پرسش اصلی اینجاست که به چه قیمت و تا چه اندازه ادامه این مسیر اهمیت دارد.

4. اهمیت به سلامت روان

سال‌های دبیرستان از سال‌های پرفشار و پراسترس برای یک دانش‌آموز، نسبت به رتبه‌ها، درصدها، نمرات، فشارهای خانوادگی یا مدرسه به شمار می‌رود، درست زمانی که یک داوطلب می‌تواند به تفریح، وقت گذرانی با خانواده، معاشرت، شادی و لذت بپردازد. با عدم رعایت توجهات لازم، این داوطلب تنها بهترین زمان‌ طول عمرش را با حضور استرس و فشار سپری می‌کند. تحمل این آسیب‌ها آیا موجب بدست آوردن موفقیت می‌شود؟ فردی که از لحاظ روحی و روانی در زندگی، سالم نباشد، در آینده چه چیزی بدست می‌آورد؟

کنکور همه چیز نیست (3)

اهمیت رعایت شرایط، برای داشتن زندگی خوب

میزان اهمیت شرایط گفته شده را با مقایسه دو داوطلب کنکور بیان می‌کنیم؛ داوطلبی را درنظر بگیرید با رتبه 900 در رشته ریاضی، که وارد یک دانشگاه بسیار خوب مثلاً دانشگاه تهران می‌شود. در نقطه مقابل داوطلبی با رتبه 11 هزار، همان رشته مهندسی را در دانشگاه آزاد ادامه می‌دهد. اگر برای دانش‌آموز رتبه 11 هزار، همه شرایط را در جهت تلاشگری و پویایی او در زندگی، فراهم کرده باشیم تا شرایط روحی، فکری و جسمی سالمی را داشته باشد و دانش‌آموز رتبه 900 ما با فشار و تنش‌های بسیاری توانسته باشد به محیط دانشگاه برسد، آینده‌ای که می‌توان برای هر یک پیش‌بینی کرد بسیار متفاوت خواهد بود.

داوطلبی که شرایط را برای خود مهیا می‌کند.

داوطلب 11 هزار، هر چه جلوتر رفته، اهداف در زندگی او پررنگ‌تر شده و پویایی او برای دستیابی به اهداف نیز به همان میزان ارتقا یافته و زمینه شغلی مطلوبی را برای خودش ایجاد کرده. حتی در مقاطع بالاتر تحصیلی؛ مقطع کارشناسی ارشد توانایی این را داشته تا به دانشگاه‌های خوبی مثل امیرکبیر و تهران دست یابد.

داوطلبی که شرایط را نادیده می‌گیرد.

اما داوطلب رتبه 900 که با شرایط نامطلوب فکری، روحی و جسمی و همچنین فشارهایی که سال کنکور بر او وارد شده، بالاخره به این رتبه رسیده و حال که دانشگاه خوبی می‌رود، هدف‌های دیگر برای او متصور نیست و با شرایطی که دارد، امکان بد پیش رفتن و یا حتی سخت پیش رفتن را در دانشگاه خواهد داشت. زمانی که تحصیلش تمام می‌شود به دنبال ادامه تحصیل یا شغل نیست.

اینجاست که می‌بینیم فردی با رتبه 900، با اینکه رتبه خوبی کسب کرد اما موفقیت‌های زندگی‌اش را از دست داد یا در طرف مقابل؛ داوطلبی رتبه خوبی کسب نکرد اما به دنبال موفقیت‌های خود بود و در زندگی‌اش نتایج خوبی را بدست آورد.

کنکور همه چیز نیست (4)

شرایطی که هر داوطلب در هر رشته باید رعایت کند.

این موضوع تنها به رشته ریاضی محدود نمی‌شود. در همه رشته‌ها؛ مثلاً رشته تجربی، دانش‌آموزی که با محیط رشته پزشکی آشنا نیست، شرایط جسمی، روحی و فکری‌اش هم که هیچ سازگاری با پزشکی ندارد، سال‌های سال تلاش می‌کند تا به رشته پزشکی برسد و پزشک شود، آن هم با شرایط نامطلوب، آیا واقعا به موفقیت می‌رسد؟ خیر! اگر مقابل این داوطلب، دوستش باشد که با شرایط مطلوب زندگی پیش رفته و در شاخه بهداشت فعالیت دارد، با مدرک فوق لیسانس همان رشته، بهتر از آن پزشک مسیر موفقیت را در زندگی‌اش جلو می‌برد.

نتیجه گیری

باید در سال کنکور همواره مراقب باشیم که نکند که کنکور را هدف درنظر بگیریم. کنکور ابزار رسیدن به هدف است و سلامت فکری، جسمی و روانی داطلبان کنکور بسیار مهم‌تر از نتیجه آن است. ما باید در این دوران برای آرامش و شادی دانش‌آموزان و خانواده خود تلاش کرده تا بتوانیم از موقعیت خوب و درستی بهره‌مند شویم.

پاسخ به سوالات متداول شما

اصلاً! کنکور هدف نیست. ابزار است. یکی از تعداد کثیری از ابزارهایی که برای رسیدن به اهداف می‌توانیم از آن بهره گیریم.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای موفقیت در کنکور و حتی زندگی آینده این است که شما فردی تلاشگر، پویا و فعال در زندگی خود باشید. اهداف درستی را تعیین کنید و برای رسیدن از روش‌های درستی استفاده کنید.

حفظ سلامت جسمانی از اصلی‌ترین نکاتی است که باید رعایت شود. استفاده از کافئین‌ها برای مدت طولانی بیدار ماندن نه تنها به پیشرفت شما کمک نمی‌کند، بلکه باعث کاهش عملکرد شما می‌شود.

پشتیبانی-نظرات

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

لینک کوتاه شده این مقاله

https://dyavari.com/?p=8454

آیا این مطلب را دوست داشتید؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

واتساپ
تلگرام
ایمیل
توییتر

تیم تولید محتوا یاوران دانش

از سال ۷۶ هادی شما دانش آموزان هستیم و با ایجاد برنامه های آموزشی نوین در در مدارس برتر تهران، مسیر موفقیت دانش آموزان را هموار ساختیم. هم اکنون با ایجاد بستری مناسب سعی کردیم منبعی جامع از هر آن چه یک داوطلب کنکوری باید بداند را فراهم کنیم.

مطالب پیشنهادی ...
همــــــینجا بپــــــرس

در کمترین زمان پاسخگو هستیم؛)

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یــاوران دانــش