یاوران-دانش-کنکور
یاوران دانش
اهمیت اردوی نوروزی

گردآوری توسط :

تیم مشاوره یاوران دانش

تاریخ انتشار این مقاله

فهرست مطالب

اهمیت اردوی نوروزی برای کنکوری ها | نقطه عطف کنکوری ها

مطالعه در نوروز و در اردوی نوروزی از مهم‌ترین فرصت‌ها برای یک داوطلب کنکور به شمار می‌آید. به طور کلی داوطلب با یادگیری روش‌های مطالعاتی مربوط به جمع‌بندی و دیگر فعالیت‌های روزانه و اتلاف نکردن نوروز می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی را برای خود رقم بزند. اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان کنکور

روش مفیدی برای بهره‌مندی از نقطه عطف نوروز و اردوی نوروزی را نداشته و عملکرد موثری را در جهت ارتقا سطح خود ندارند و یا برخی نوروز را صرفا در جهت استراحت و رفع خستگی می‌گذرانند و فواید حضور در اردوی نوروزی را نمی‌دانند.

به دلیل آنکه از تعطیلات نوروز و اردوی نوروزی به عنوان نقطه عطف کنکور یاد می‌شود، اطلاع داشتن از میزان اهمیت این مقطع زمانی و هشیار شدن از روش مطالعه و جمع‌بندی دروس برای هر داوطلبی امری ضروری است. داوطلب باید اردوی نوروزی را نقطه عطفی در مسیر موفقیت خود بداند. از این رو در این مقاله با بررسی ارزش دوران نوروز و راهکار‌های موثر در جهت بهبود موقعیت داوطلب با حضور در اردوی نوروزی به شما مطالبی را ارائه خواهیم داد تا با میزان تاثیر مطالعه‌ی نوروزی برعملکرد خود آشنا شوید.

نوروز؛ فرصتی طلایی برای داوطلب

همانطور که گفته شد، نوروز بهترین زمان و نقطه عطف برای یک داوطلب به شمار می‌آید. زیرا با داشتن یک برنامه اصولی و راهبردی می‌توان گوی سبقت را از دیگر داوطلبان که به استراحت یا تفریح می‌پردازند، ربود! بنابراین از این فرصت استثنایی باید نهایت استفاده و بهره وری لازم را داشت. اگر در اردوی نوروزی هر آنچه که لازم است به داوطلب داده شود، داوطلب می‌تواند بسیار موفق جلو رود و اگر از این زمان آن طور که لازم است جدی گرفته شود، نشود، دانش‌آموز در مسیر افت تحصیلی قرار گرفته و نه تنها پیشرفتی نخواهد داشت بلکه باعث آسیب داوطلب نیز خواهد شد.

شرایط قبل از اردو نوروز برای یک داوطلب

وضعیت یک داوطلب در نوروز به گونه است که تمامی مطالب توسط او فراگرفته شده است. نوروز، زمانی است که تمامی مطالب در هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم توسط معلم آموزش داده شده و داوطلب مطالب را فراگرفته است؛ خواندن دروس جدید و آموزش آن‌ها تمام شده، تست هایی که باید زده می‌شد، زده شده و تمامی اطلاعات به داوطلب منتقل شده است. در اردوی نوروزی این مطالب فراگرفته شده، توسط داوطلب باید در جهت ارائه در جلسه کنکور قابل استفاده شود. به فرآیند بکارگیری مطالب جهت ارائه، بهره وری اطلاعات می‌گوییم.

روش‌های بهره‌ وری اطلاعات در اردوی نوروز

بهره‌ وری اطلاعات یک مهارت مهمی است که برای هر دانش‌آموز در جهت موفقیت در کنکور و همچنین زندگی به کار می‌آید. در اینجا چند مورد از مهمترین روش‌های بهره‌ وری اطلاعات در اردوی نوروزی را به شما ارائه داده‌ایم.

دسته بندی اطلاعات

اردوی نوروز زمانی است که داوطلب باید اطلاعات را به گونه ای دسته بندی کند تا بتواند سر جلسه کنکور به بهترین نحو ارائه دهد. اصطلاحاً کوله بار اطلاعات داوطلب باید با قرار گیری در قفسه‌های مرتب ذهن سازماندهی شده باشد تا کم حجم تر و قابل حمل باشد. داوطلب باید با روش دسته بندی اطلاعات در نوروز آشنا باشد تا در اردوی نوروزی و بازه‌های مطالعه بعد از نوروز جهت جمع بندی مطالب از آن استفاده کند. تمامی روش‌های اصولی دسته بندی و جمع بندی مطالب در اردوی نوروزی به داوطلب آموزش داده خواهد شد.

تفاوت نوروز با دیگر زمان‌ها دقیقا در همین است نوع و روش مطالعه در آن متفاوت است و باید به نحوی باشد که داوطلب بتواند به دسته بندی و مرتب‌سازی ذهنی برسد و بتواند کوله بار اطلاعاتی خود را جمع بکند وگرنه صرفا روزی 15 ساعت درس خواندن در نوروز نمی‌تواند با درس خواندن در روزهای دیگر تفاوت ایجاد کند.

تاثیر اردوی نوروزی و حداکثر استفاده از تعطیلات نوروز

همانطور که گفته شد این دوره طلایی به دلیل لقبی که دارد تفاوت اساسی با دیگر بازه‌های زمانی‌ای دارد که داوطلب به مطالعه و یادگیری می‌پردازد. اردوی نوروزی در واقع باید به شکلی باشد که راندمان و نمودار بهروه‌وری داوطلب بالا برود. یعنی اینکه داوطلب بتواند با جمع‌بندی اطلاعات و دسته‌بندی، آنها را به شکلی در حافظه‌ی خود مرتب‌سازی کند که زمان نیاز به آن اطلاعات به راحتی و بدون فراموشی و با تمرکز بالا از آنها استفاده کند.

داوطلبی که در این دوره همانند دیگر دوره‌ها عمل ‌کند و نتواند روند مرتب‌سازی را انجام دهد،دارای یک ذهن شلوغ می‌شود که باعث  افت بهره‌وری می‌گردد که این افت بهره‌وری باعث سرخوردگی داوطلب و عدم گرفتن نتیجه مناسب می‌شود.

به عنوان مثال داوطلبی که تمامی 13 روز نوروز را صرفا به مطالعه می‌پردازد اشتباه عمل می‌کند. یا دانش‌آموزی که درگیر کلاس‌ها می‌شود، او نیزعملکرد درستی ندارد. چرا که  اصولاً با درس خواندن مکرر در این بازه نمی‌توان چیزی را عوض کرد. اگر مبنا بر مطالعه در این دوره بود، تفاوتی با زمان‌های دیگر مطالعه و یادگیری نداشته و لقب دوران طلایی کنکور را به خود نمی‌گرفت.

از کجا بفهمیم که ذهن مرتب یا شلوغی داریم؟

بگذارید با یک مثال برایتان توضیح دهیم ، خیلی وقت‌ها داوطلب با یک تست روبه‌رو می‌شود که قبلا آن را حل کرده بوده است و راه‌حل آن را کامل می‌دانسته ولی با گذشت مدتی دیگر نمی‌تواند آن را حل کند در صورتی که یادش هست که قبلا آن تست مورد نظر را خودش حل کرده ولی الان توانایی زدن آن تست را ندارد و راه‌حل مورد نظر در خاطرش نیست. نوع برخورد این داوطلب با یک تست نشان‌دهنده ذهن شلوغ و نامرتب وی را دارد و نشان ‌می‌دهد که به دسته‌بندی اطلاعات خود نیازمند است.

هدف اردوی نوروزی و مطالعه در نوروز

نوروز در واقع زمانی است که داوطلب حداقل بیش از 6 یا 7 ماه است که برای کنکور مطالعه خود را آغاز کرده است و دقیقا زمانی است که تمام مطالبی که باید یاد می‌گرفته را فراگرفته است و دیگر درس جدید ندارد.

اردوی نوروزی در چنین شرایطی برگزار می‌گردد و باید به نحوی باشد که روش‌های دسته‌بندی اطلاعات را فرابگیرد و از آن‌ها جهت مرتب‌سازی کوله‌بار علمی خود استفاده کند و در عین حال اردوی نوروزی باید به شکلی باشد که خستگی مفرتی که داوطلب در طی چند ماه قبل برایش ایجاد شده را رفع کند.

رفع خستگی و دسته‌بندی و مرتب‌سازی اطلاعات از مهم‌ترین هدف‌های اردوی نوروزی هستند.

اما هدف اردوی نوروزی علاوه بر اهداف فوق ، آمادگی برای کنکور اردیبهشت ماه داوطلب نیز هست. سال 1403 سالی است که اولین بار کنکور در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود قطعا اهداف اردوی نوروزی نسبت به سال‌های قبل تغییر می‌کند چرا که اهمیت ایام عید نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.

اهمیت نوروز درکنکور 1403

اهمیت اردوی نوروزی برای کنکورهای 1403 آنجا مشخص می‌شود که بدانیم اولین آزمون و کنکور در اوایل اردیبهشت ماه 1403 برگزار می‌گردد و فقط حدود یک ماه تا کنکور فاصله است، این فاصله زمانی در سال‌های گذشته حدود سه ماه بوده ولی با عوض شدن قوانین و برگزاری دو کنکور در سال(اردیبهشت وتیر) باعث تغییر نگرش و به وجود آمدن شرایط جدید گردیده است.

 این شرایط جدید باعث مهم‌تر شدن ایام نوروز شده است. کنکور اردیبهشت که به اعتقاد بسیاری از مشاورهای با تجربه می‌تواند بسیار مهم‌تر از کنکور تیرماه باشد چرا که پیشی گرفتن از رقبا در آن کمی راحت‌تر از کنکور تیر ماه است بسیار نزدیک عید نوروز است پس برنامه‌ریزی برای آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

کنکور اردیبهشت از جهت دیگری نیز مهم است و آن نکته‌ای است که داوطلب بعد از کنکور ارددیبهشت باید آماده امتحانات نهایی شود و از فضای تست و کنکور کمی فاصله می‌گیرد پس می‌توان گفت که کنکور اول یا همان کنکور اردیبهشت شرایط برای نتیجه گرفتن مهیاتر است پس در نتیجه ایام نوروز بسیار استراتژیک‌تر از سال‌های گذشته است.

جمع‌بندی مطالب

داوطلب باید در دوران نوروز به دسته بندی اطلاعات و بهره وری آن‌ها بپردازد، عملکرد درست و موثری در جهت ارتقا تثبیت مطالب در ذهن و قرارگیری آن‌ها در جایگاه‌های مناسب داشته باشد. این نگاه اصولی و استراتژی مفید برای داوطلب، می‌تواند در اردوهای نوروزی رقم بخورد. در واقع، چگونگی فعالیت و هدف اصلی اردوی نوروزی کمک به داوطلب برای رفتاری هوشمندانه و مطابق با اصول مشاوره‌ای در جهت جمع‌بندی و دسته بندی اطلاعات است.

پاسخ به سوالات متداول شما

اردوی نوروز می‌تواند از زوایای مختلف برای داوطلب موثر باشد. به طور کلی یک داوطلب، نیازمند زمانی است که دیگر با کلاس‌ها، مدرسه و آزمون‌های هفتگی خود درگیر نباشد و به استراحت، مرور و جمع بندی بپردازد. از این رو داوطلب می‌تواند با روش‌های اصولی از نوروز بهترین بهره را ببرد.

اردوی نوروزی به دلیل اینکه به آموزش روش‌های بهره وری اطلاعات، دسته بندی و جمع بندی مطالب می‌پردازد، برای داوطلبان بسیار کارآمد خواهد بود. یادگیری استراتژی‌های مختلف در جهت استفاده بهینه از مطالب به داوطلب کمک شایانی می‌کند.

مهمترین عملکرد یک داوطلب در نوروز بهره وری اطلاعات است. یعنی داوطلب باید با مرور، جمع‌بندی و آزمون‌های جامع مطالب را در ذهن خود دسته بندی و قابل استفاده کند. به طوری که در جلسه کنکور، بهترین ارائه را داشته باشد.

اردوی نوروزی از لحاظ موقعیت زمانی دقیقا زمانی است داوطلب درس‌هایش تمام شده و نیاز به یادگیری روش‌های جدید مطالعاتی و دسته بندی اطلاعات گذشته دارد که اردوی نوروزی خوب این کار را برایش انجام می‌دهد.

پشتیبانی-نظرات

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

لینک کوتاه شده این مقاله

https://dyavari.com/?p=7853

آیا این مطلب را دوست داشتید؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

واتساپ
تلگرام
ایمیل
توییتر

تیم تولید محتوا یاوران دانش

از سال ۷۶ هادی شما دانش آموزان هستیم و با ایجاد برنامه های آموزشی نوین در در مدارس برتر تهران، مسیر موفقیت دانش آموزان را هموار ساختیم. هم اکنون با ایجاد بستری مناسب سعی کردیم منبعی جامع از هر آن چه یک داوطلب کنکوری باید بداند را فراهم کنیم.

مطالب پیشنهادی ...
همــــــینجا بپــــــرس

در کمترین زمان پاسخگو هستیم؛)

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان !

شماره خود را وارد کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید

یا با شماره 02176703858 تماس بگرید.

یــاوران دانــش