یاوران-دانش-کنکور
یاوران دانش
اهمیت انتخاب رشته

گردآوری توسط :

تیم مشاوره یاوران دانش

تاریخ انتشار این مقاله

فهرست مطالب

در این مقاله سعی می‌شود به اهمیت انتخاب رشته پرداخته شود و به مواردی که در انتخاب رشته باید از آنها پرهیز کرد نیز اشاراتی خواهد شد.

تاثیر انتخاب رشته بر آینده شما - 7 کاری که باید از آن پرهیز کنیم

در مورد انتخاب رشته مطالب گوناگون و مختلفی گفته شده است ولی در مورد اهمیت و ارزش واقعی انتخاب رشته آنگونه که باید مورد بررسی قرار نگرفته است. سعی دارم در این مقاله به اهمیت انتخاب رشته و تاثیر آن بر زندگی آینده فرد بیشتر  بپردازم و توضیح دهم.

 

اولین انتخاب رشته‌ای که دانش‌آموزان با آن روبه‌رو می‌شوند در سال نهم تحصیلی  است که از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است و به نظر من از انتخاب رشته‌ی دانشگاه در سال کنکور مهم‌تر است ولی در این مقاله قصد پرداختن به آن را ندارم و فقط به خواننده‌ی این مطلب توصیه میکنم اگر دانش‌آموز سال نهم در اطرافیانش دارد حتما این انتخاب رشته را جدی بگیرد و به آن اهمیت دهد زیرا که پایه و اساس انتخاب‌های بعدی است.

با این رتبه چه دانشگاهی قبول می‌شوم؟ این سوال یک پرسش اشتباه در مسیر انتخاب رشته میباشد.

انتخاب رشته در واقع پلی است که نتیجه دوران تحصیلی دوازده ساله دانش‌آموزی را به دوران بزرگ‌تر دانشجویی هدایت میکند . به عبارتی دیگر تمام دوران تحصیل شما را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث می‌شود نتیجه تمام تلاش‌های دانش‌آموز و خانواده از اول مقطع ابتدایی تا پایان سال دوازدهم را نشان دهد و برای آینده تحصیلی ، شغلی ، اجتماعی و … جهت دهی کند پس در نتیجه می‌توان گفت تمام طول عمر یک فرد را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد و جهت‌دهی کند.

وقتی صحبت از تمام تلاش‌های فرد میشود باید تمام صبح‌های زودی که یک دانش‌آموز از خواب شیرین بیدار میشود، تمام عیدهای نوروزی که دانش‌آموز درگیر انجام تکالیف است ، تمام نگرانی‌های والدین برای  موفقیت یک دانش‌آموز ، تمام لحظات تلاش برای شاگرد اول بودن ، تمام استرس‌های روز گرفتن کارنامه ، تمام تنبیه‌ها ، تمام مشق‌ها و جریمه‌ها و البته از همه مهمتر تمام دقایق شیرین کودکی و نوجوانی و تمامی موارد دیگر را در نظر داشت.

 

شاید بتوان اهمیت آن را با ازدواج و دیگر اتفاق‌های مهم زندگی مقایسه کرد چرا که این انتخاب ‌می‌تواند  باعث شکوفایی ، موفقیت ، لذت ، آینده روشن و یا حتی ناامیدی ، سرخوردگی و … گردد.

به طور خلاصه انتخاب رشته ماحصل تحصیل یک فرد و تعیین‌کننده آینده  شغلی همان فرد است. کمتر موضوعاتی در طول زندگی یک دانش‌آموز دارای این اهمیت است.

انتخاب رشته امیدواری دروغین

اثر انتخاب رشته، تمام عمر با شما باقی خواهد؛ ماند چه خوب و چه بد.

برای انتخاب رشته باید از چه چیزهایی پرهیز کنیم؟

1- استرس و نگرانی از نتیجه

داوطلب از لحظه‌ای که کنکور را می‌دهد منتظر اعلام نتایج رتبه‌ها هستند و بعد از اینکه رتبه‌ها اعلام می‌شود انقدر نگران این است که با این رتبه کدام دانشگاه و رشته قبول می‌شوند این فرآیند باعث می‌شود که داوطلب به اصل فرآیند انتخاب رشته توجه نکنند، این نگرانی و استرس در کنار اطلاعات محدود و ناقص آن‌ها باعث عدم نتیجه‌گیری دلخواه آنها می‌شود.

2 - زمان کوتاه انتخاب رشته

وقت و زمان برای انتخاب رشته معمولا حدود بین یک هفته تا ده روز می‌باشد که این مدت زمان کوتاه گاهی اوقات باعث می‌شود ما را به اشتباه بیندازد که فرآیند انتخاب رشته کاری سهل و ساده است و نیاز به اهمیت خاص و ویژه ندارد. نباید در این دام افتاد زیرا که همین مدت زمان کوتاه می‌تواند آینده یک فرد را تغییر دهد.

3- استفاده از سایت‌ ها و نرم‌ افزار های مختلف

استفاده از سایت‌ها و نرم‌افزارها باعث در دسترس بودن جواب آنی میشود که باز  بر بی‌اهمیت و ساده بودن انتخاب رشته دلالت دارد در صورتی که این ابزارها فقط می‌توانند فقط یک تا سه عامل از مجموعه عوامل فرآیند انتخاب رشته را بررسی کند.

حتی استفاده از خود شبیه‌ساز انتخاب رشته سازمان سنجش نیز فقط وسیله‌ای کمکی برای انتخاب رشته نهایی شما خواهد بود و به هیچ عنوان نمی‌توان به آن اتکا کرد.

نکته : استفاده از این نرم‌افزارها و سایتها نقش کمکی دارند و به هیچ عنوان نمی‌توان فقط به آن‌ها متکی بود.

4- عدم مشارکت خانواده

انتخاب رشته یک کار جمعی و تیمی است و در این تیم تمام اعضای خانواده به ویژه پدر و مادر باید حضور داشته باشند و با گذاشتن وقت کافی  به اشتراک نظرات ، تجربیات و تصمیم گیری کمک بکنند. این بحث‌ها و گفتگوها می‌تواند شامل : توانمندی فردی و خانوادگی ، امکانات و توانمندی‌های مالی، علاقه‌مندی‌های  فردی و… شود .

5- استفاده نکردن از مشاور و متخصص انتخاب رشته

گاهی اوقات افراد تحصیل کرده در خانواده یا فامیل فکر میکنند که می‌توانند خود به راحتی انتخاب رشته را انجام دهند درصورتی انتخاب رشته فرآیندی است که مبتنی بر مجموعه اطلاعات بسیار زیاد و تجربیات فراوان است و قطعا کسی که شغل و تحصیلات لازم را نداشته باشد نمی‌تواند با آن برخورد تخصصی بکند.

این موضوع در سال‌های اخیر خود را بیشتر نشان داده است زیرا هر ساله تغییرات بسیار زیادی در قوانین کنکور از جمله : تغییر تاثیر معدل، تغییر در اختصاص سهمیه‌ها ، تغییر و یا ایجاد کد رشته‌های جدید و … داریم که اگر یک فرد اطلاعات و آگاهی خود را به روز رسانی نکند ممکن است باعث راهنمایی و مشاوره نادرست شود.

 

یکی دیگر از مواردی که ممکن است افراد از مشاور و متخصص استفاده نکنند بحث مسائل مالی است. فکر میکنم تا اینجای مقاله متوجه اهمیت انتخاب رشته شده‌اید پس خوب میدانید که هزینه کردن برای انتخاب رشته اصولی در واقع یک سرمایه‌گذاری است.

حتی ما به استفاده  از نظرات چند مشاور مختلف برای انتخاب رشته را داریم چون گاها افراد مختلف با تجربه‌های مختلف می‌توانند دیدگاه‌های متفاوتی به ما نشان دهند و اجماع نظرات آن‌ها می‌تواند به دید وسیع‌تری بدهد.

6- وقت کافی اختصاص ندادن

انتخاب رشته با توجه به وقت کمی که دارد باید مورد توجه ویژه خود داوطلب و خانواده داوطلب قرار گیرد چون فقط در این صورت است که می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. اولویت تمام خانواده در مدت زمان یک هفته‌ای انتخاب رشته باید فقط و فقط انتخاب رشته باشد.

گاها عدم مشارکت پدر و یا مادر در انتخاب رشته باعث ایجاد اختلاف و رضایت میشود و به راحتی شرکت میتوان با شرکت همه اعضا خانوداه در جلسات انتخاب رشته از این موضوع پیشگیری کرد.

7- مقایسه کردن ممنوع

مقایسه کردن در تمامی دوران تحصیل یک فرد می‌تواند مخرب باشد و هیچگاه به دانش آموز کمک نمیکند ، انتخاب رشته هم از این امر مستثنی نیست چرا که انتخاب رشته از پارامترهای گوناگون و مختلفی تشکیل می‌شود که برای هر فرد متفاوت است.

و واقعا نمی‌توان گفت اگر فردی در یک رشته کم متقاضی پذیرفته شود از یک فردی که در رشته پرمتقاضی پذیرفته شده عقب‌تر و یا پایین‌تر است، پس از اساس مقایسه کردن اشتباه است چرا که موفقیت افراد ارتباطی با رشته انتخابی آن‌ها ندارد و به تلاش و کوشش فرد در هر رشته تضمین‌کننده موفقیت اوست

هوش مصنوعی در انتخاب رشته کنکور 1403

با پیشرفت تکنولوژی و هوش مصنوعی شاهد آن خواهیم بود که هم داوطلبان و هم مراکز انتخاب رشته خواهان استفاده ابزارهای جدید برای انتخاب رشته هستند و نکته‌ای که باید حتما در نظر گرفته شود این است اتکاء به سیستم‌های هوش مصنوعی و AI   ممکن بسیار غیرمفید و حتی مضر باشد، چرا که هنوز هوش موصنوعی توان استفاده از تمامی پارامترهای مورد نیاز یک انتخاب رشته خوب را ندارد. مثلا نمی‌تواند علاقه، استعداد، توانمندی داوطلب را تشخیص دهد و حتی در صورت دادن این پارامترها به آن،توان اعمال آن‌ها در لیست‌ها را ندارد و یا امکان درنظر گرفتن ویژگی‌های خانوادگی، فرهنگی و … را ندارد و از همه مهم‌تر امکان پیش‌بینی آینده تحصیلی و شغلی را برای داوطلب ندارد و برای همه از یک نسخه واحد استفاده می‌کند.

همچنین با تغییرات مداوم در قوانین و سهمیه‌ها به دلیل استفاده از اطلاعات سال‌های گذشته و آپدیت نشدن به موقع اطلاعات آن‌ها ممکن است براساس اطلاعات نادرست و غلط انتخاب رشته را انجام  دهد اما در مجموع این ابزارها اصلا چیز بدی نیستند فقط در نحوه استفاده آنها باید دقت کرد و فقط یک مشاوره و کارشناس انتخاب رشته توان استفاده درست و صحیح از آن‌ها را دارد ، چرا که ممکن است با یک انتخاب رشته نادرست و غیراصولی در آینده داوطلب تاثیر منفی بگذارد.

کلام آخر

انتخاب رشته برای هر فرد یک امر شخصی است و به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد و هیچ فرمول یا دستورالعمل از پیش تعیین شده ندارد و مانند اثر انگشت برای هر فرد منحصر به فرد است همین موضوع میتواند به پیچیدگی آن بیفزاید پس آن را جدی بگیرید تا در آینده از انتخابی که امروز انجام  داده‌اید لذت ببرید.

در مقالات بعدی درباره‌ ی انتخاب رشته، از کنکور تا اعلام نتایج نهایی کنکور چه کار باید کنیم با شما هستیم.

پشتیبانی-نظرات

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

لینک کوتاه شده این مقاله

https://dyavari.com/?p=7211

آیا این مطلب را دوست داشتید؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

واتساپ
تلگرام
ایمیل
توییتر

تیم تولید محتوا یاوران دانش

از سال ۷۶ هادی شما دانش آموزان هستیم و با ایجاد برنامه های آموزشی نوین در در مدارس برتر تهران، مسیر موفقیت دانش آموزان را هموار ساختیم. هم اکنون با ایجاد بستری مناسب سعی کردیم منبعی جامع از هر آن چه یک داوطلب کنکوری باید بداند را فراهم کنیم.

مطالب پیشنهادی ...
همــــــینجا بپــــــرس

در کمترین زمان پاسخگو هستیم؛)

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یــاوران دانــش